Campeonato De Andalucia Sub14 // Temp. 2016-17

Organizer(s)Federacion Andaluza de Ajedrez
FederationSpain ( ESP )
Tournament directorD. Miguel Angel Barrera Caro
Chief ArbiterD. Angel Mariano Rodriguez Perez
ArbiterD. Jose Domingo Calle Moreau, Dª Natividad Moreau Mejias, Dª Cristina M. Castro Sánchez, D. Savins Puertas Martín, Dª Antonia Martín Martín, D. Antonio Vico Moreno y D. José Manuel Puertas Sánchez.
Time control50' + 10"
LocationHotel CaboGata Mar Garden, El Toyo (Almeria)
Date2017/04/21 to 2017/04/23
Rating-Ø1275
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 23.04.2017 13:36:56, Creator/Last Upload: spanish chess federation (licence 402)

Tournament selectionS08, S10, S12, S14, S16
Parameters No tournament details, Link with tournament calendar
Overview for teamAL, CA, CO, GR, HU, JA, MA, SE
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgTypGrClub/City
1Cuellar Montes Alejandro32096836CA1945P.A. Isleña
2Rodriguez Del Cerro Ricardo24512451SE1916Casa Del Ajedrez De Sevilla
3Diaz Mino Pablo24520470CA1878C.A. Algeciras
4Perez Beltran Salvador32063008AL1866Club De Ajedrez Indalo
5Manzano Leon Alvaro32091974SE1864Casa Del Ajedrez De Sevilla
6Infantes Gonzalez David24512494HU1845C.D. De Ajedrez La Palma
7Clemente Chen Alfredo32066023AL1773Club Ajedrez Frigan Vicar
8Pozo Prior Jose Antonio32047657SE1758Grupo Ajedrecistico Aleph
9Lazaro Lopez Mario22279261CA1626P.A. Isleña
10Gonzalez Santana ManuelHU1624Club Deportivo Ajedrez La Redo
11Aguilar Martin Jorge24522333CO1619Club Figueroa
12Carmona Palma Francisco De Pa32072252SE1618Club Ajedrez Dos Hermanas
13Gutierrez Lupion Daniel24516406MA1610Club Ajedrez Miraflores
14Serrano Almendros Alejandro24561576GR1570Club Ajedrez Caja Granada
15Perez Jimenez Jose Manuel24538795AL1560Club Ajedrez Roquetas
16Infantes Gonzalez Maria24512400HU1531WC.D. De Ajedrez La Palma
17Gomez Alvarez Alejandro24594121HU1528Club Ajedrez Ciudad De Huelva
18Wang Qiu Laura32063024AL1499WClub De Ajedrez Indalo
19Amate Sanchez Alberto Javier32042477AL1475Club De Ajedrez Indalo
20Carrasco Lopez Jose Antonio24539252SE1475Club Ajedrez Alekhine Espartin
21Morales Carmona Bernardo Jose24538736AL1449Club De Ajedrez Indalo
22Gonzalez Vallejo Ignacio32040890GR1446Club Ajedrez Caja Granada
23Fernandez Checa Manuel32092350JA1438Club Deportivo Dama Morena
24Salazar Romero Abel24544795SE1438Club Ajedrez Alekhine Espartin
25Huete Cobos Jesus24539287SE1430Club Ajedrez Alekhine Espartin
26Lopez Jimenez Francisco Javie24561975SE1417Peña Ajedrecística Oromana
27Barrera Garcia Rocio32047576SE1406WGrupo Ajedrecistico Aleph
28Berenguer Carvajal Carlos24522350CO1383Club Ajedrez Ruy Lopez Lucena
29Millan Ortiz Francisco Pablo24540080MA1359Club Ajedrez Villa De Estepona
30Suarez Garcia Alvaro24568821CA1357P.A. Isleña
31Manzorro Ramirez Ivan24568708CA1355Club De Ajedrez Conil
32Fuentes Fernandez Javier32075545GR1345Club Ajedrez Villa De La Zubia
33Cuenca Ramirez Manuel24542571CO1328Club Deportivo Encichess
34Lorente Serrano Lara Eloisa32092598GR1327WClub Ajedrez Motril
35Cano Gonzalez AntonioHU1310C.D. Jaque Al Rey
36De Mendizabal Gijon Raul32092334MA1306Club Ajedrez Estepona
37Cid Alarcon Fabio24541850CA1283C.A. Ruy Lopez Chiclana
38Lloret Gomez Andres54507529SE1275C. Nautico Sevilla
39Parejo Arroyo Oscar24520772CA1272C.A. Shahmat Sanlucar
40Jimenez Carrasco Francisco Sa24539236MA1264Club Ajedrez Estepona
41Cordero Infante Ivan24594105HU1243Club Ajedrez Ciudad de Huelva
42Gutierrez Rodriguez Jose Manuel24568112CO1240Club Ajedrez Ruy Lopez Lucena
43Ojeda Infantes Julio24562076SE1236Casa Del Ajedrez De Sevilla
44Fernandez Monreal Berta24520500CA1235WC.A. Shahmat Sanlucar
45Padilla Cherrez Alejandro24517054GR1228Club Ajedrez Motril
46Ruiz Carvajal Alejandro24574937AL1201Club De Ajedrez Benahadux
47Fierro Vazquez Paula32040857HU1195WClub Ajedrez La Merced
48Lirio Garcia CarlosSE1181Club Ajedrez Alekhine Espartin
49Moya Marquez Miguel24596531MA1179Club Ajedrez Malpica
50Ros Fernandez Jose Ignacio24538809GR1175C.D.A.Dama De Baza
51Gonzalez Vacas Raul24593419GR1174Club Deportivo Caballo De Plat
52Castro Marquez Andrea24537802JA1155WClub Ajedrez Casino Primitivo
53Shigaeva Arina54504864MA1148WAjedrez Metro Club
54Pons Lopez Sergio24516694SE1147Club Deportivo Cultural Tussam
55Viñas Diaz Niccolo24562130SE1131Casa Del Ajedrez De Sevilla
56Escalante Samerkhanova Victor24526320JA1124Club Ajedrez Casino Primitivo
57Torres Lopez Jose24544388AL1118Club De Ajedrez Indalo
58Castillo Jimenez Alonso24567353MA1115Ajedrez Metro Club
59Muñoz-Polanco Contioso PedroCA1112C.A. El Castillo Chipiona
60Perez Gomez Jesus Maria54504767MA1103Ajedrez Metro Club
61Hidalgo Arellano Patricio54513260CO1099Club Deportivo Reina Brillante
62Hinojosa Muñoz Arturo24520683CA1098C.A. Shahmat Sanlucar
63Aguirre Muñoz PabloJA1093Club Ajedrez Casino Primitivo
64Peinado Sanchez Enrique24565784GR1090Club Ajedrez Caja Granada
65Coronel Prieto AlbertoHU1081Club Ajedrez El Polvorín
66Real Brioso Mario32092318HU1075Club Ajedrez La Merced
67Moya Marquez Jose Diego24596523MA1062Club Ajedrez Malpica
68Muñoz Serrano Jose AntonioSE1042Fiancheto Sierra Sur
69Coleto Toril Carmen32097514CO1036WClub Deportivo De Ajedrez La J
70Alvarez Cordero FranciscoHU1032Club Deportivo Ajedrez La Redo
71Jimenez Lopez Javier54504635MA1018Club Ajedrez El Caballo
72Jimenez Torices FranciscoCA1013C.A. El Castillo Chipiona
73Coleto Toril Maria32097530CO1000WClub Deportivo De Ajedrez La J
74Sanchez Varbas Jose ManuelGR994C.D.A.Dama De Baza
75Gomez Ramirez MarianaCO993WClub Ajedrez Jaque-64 Nueva Ca
76Rochman Yuval54524539CA984C.A. Shahmat Sanlucar
77Gaspar Lopez Rocio54513049MA962WAsociacion Deportiva Maravillas
78Alcantara Aviles Sergio54506042JA922Club Deportivo Dama Morena
79Lopez Rubio Victoria32046090GR921WClub Ajedrez Villa De La Zubia
80Jimenez Freniche Jose RamonAL907Club De Ajedrez Indalo
81Melnikov ElioHU901Club De Ajedrez Esuri
82Sanchez Fernandez Alejandro54502004CA860Club De Ajedrez Conil
83Botto Fernandez Magdalena32092369MA848WClub Ajedrez Estepona
84Conde Chamizo PabloSE0Club Deportivo Cultural Tussam
85Rivas Villegas Laura54504813MA0WClub Ajedrez Estepona
86Rodriguez Navarro SoniaAL0WClub de Ajedrez Benahadux